DYNASIL SOLID impregnat kamień, beton, gips 1L
Opis
DYNASIL SOLID
PREPARAT DO IMPREGNACJI I WZMACNIANIA KAMIENIA NATURALNEGO, BETONU I GIPSU
BEZROZPUSZCZALNIKOWY
KOLOR: BEZBARWNY
Dynasil SOLID® – zachowaj piękno ozdobnych materiałów
Impregnacja jest istotnym procesem ochronnym porowatych materiałów budowlanych, których funkcje są raczej reprezentacyjne, tj. stawiają wartości estetyczne ponad konstrukcyjnymi. Dynasil® SOLID pomoże chronić je przed przedwczesnym zniszczeniem.
Zalety preparatu Dynasil® SOLID
Hydrofobowość
Jednym z problemów z materiałami porowatymi jest ich nasiąkliwość – z powodu swojej struktury wchłaniają duże ilości wody, co sprawia, że stają się potencjalnymi wylęgarniami porostów lub grzybów. Obecność tych pierwszych na kamieniu czy betonie jest nieestetyczna, podczas gdy druga grupa dodatkowo jest niezdrowa dla człowieka. Dynasil® SOLID generuje warstwę hydrofobową, która rozwiązuje ten problem – materiał nie będzie przyjmował wody. Poboczną korzyścią jest zmniejszenie jego podatności na pękanie związane z rozprężaniem wody podczas zamarzania.
Maskowanie rys
Małocząsteczkowa struktura Dynasil® SOLID nie tylko pozwala mu na głęboką penetrację materiału, ale również na działanie przy powierzchni. Zastosowanie tego środka pozwala maskować niewielkie ryski i pęknięcia (do 0.3 mm), zwiększając walory wizualne podłoża.
Ochrona UV
Substancja czynna w preparacie Dynasil® SOLID zwiększa ochronę materiału przed promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym przez słońce, a zatem ogranicza blaknięcie koloru i niszczenie materiału. Jest to istotne zwłaszcza w aplikacjach zewnętrznych, szczególnie na ścianach południowych.
Niewidoczna warstwa ochronna
Pomimo że Dynasil® SOLID wnika w impregnowany materiał, nie tworzy na nim zauważalnej warstwy – jest zupełnie bezbarwny i pozostaje niewidoczny. Dzieje się tak dzięki temu, że gromadzi się na ściankach kapilar i porów – a nie na samej powierzchni. Mimo to nie zatyka ich, zatem zdolność materiału do wymiany wilgoci pozostaje niemal niezmieniona, a jego powierzchnia nie staje się nieprzyjemnie lepka.
Dynasil® SOLID – na jakie podłoże?
Środek ten można nakładać zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz, zwłaszcza, że jest to substancja bezrozpuszczalnikowa – a zatem bardziej ekologiczna. Zaimpregnujesz nim z powodzeniem nie tylko kamień naturalny (piaskowiec, wapień etc.) i beton, ale też elementy gipsowe, czy ceramiczne. Ważne, aby przed aplikacją upewnić się, że powierzchnia jest wizualnie sucha i wolna od tłuszczu. Co istotne, możesz stosować Dynasil® SOLID nie tylko na nowe, ale też stare i zdezelowane czynnikami atmosferycznymi powierzchnie, aby spowolnić ich dalsze niszczenie.
Przygotowanie podłoża i aplikacja preparatu Dynasil® SOLID
Podstawowym warunkiem prawidłowo wykonanej impregnacji jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnia ta powinna być równomiernie porowata, czysta i niezatłuszczona. Nie może posiadać żadnych wilgotnych plam, powinna optycznie wyglądać na suchą. Nowe elewacje impregnować po całkowitym wyschnięciu spoin. Podczas stosowania preparatu Dynasil® SOLID należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo dokładne uszczelnienie okien i innych, niechłonnych powierzchni, gdyż w przeciągu kilku godzin utwardzenie preparatu Dynasil® SOLID zachodzi w tak zaawansowanym stopniu, że usunięcie powstałej substancji aktywnej już nie jest dalej możliwe. Jeżeli pomimo tego impregnat trafi na szybę okienną, to należy zebrać go możliwie natychmiast, ewentualnie za pomocą rozpuszczalnika.
Aplikacja
Impregnację można wykonać przy użyciu pędzla lub natryskowo.
Impregnacja ochronna - hydrofobizacja
Aby uniknąć niedoróbek, zaleca się minimum dwukrotne nakładanie impregnatu, metodą mokre-na-mokre. Następujące po sobie warstwy należy nakładać w krótkich odstępach czasu. Następna warstwę nakłada się wtedy, gdy impregnat wsiąkł, a powierzchnia jest jeszcze wilgotna. Powierzchnia powinna być nasycona dokładnie i równomiernie.
Impregnacja wzmacniająca
W przypadku podłoży zdezintegrowanych impregnację należy prowadzić metodą kilkukrotnej aplikacji metodą mokre-na-mokre, tak aby w krótkim czasie na powierzchnie nanieść jak największą ilość preparatu. Powierzchnia powinna być możliwie mocno nasączona preparatem, co ma wpływ na głębokość warstwy wzmocnionej.
Aplikację należy prowadzić w warunkach suchej, bezdeszczowej pogody w temp. od +5°C do + 30°C.
WYDAJNOŚĆ
Orientacyjne wartości zużycia na przykładowych podłożach przy dwukrotnym nakładaniu.
Średnie zużycie:
- Kamienie naturalne szeroko porowate 0.15 – 0.25 l/m2
- Kamienie naturalne wąsko porowate 0.10 - 0.15 l/m2
- Cegła ceramiczna 0.15 - 0.20 l/m2
- Beton 0.20 - 0.25 l/m2
- Gipsowy kamień dekoracyjny 0.25 - 0.50 l/m2
Przy impregnacji wzmacniającej zużycie impregnatu zależy od całkowitej chłonności materiału. Określenie końcowego zużycia leży po stronie wykonawcy.
ZASTOSOWANIA TEGO PRODUKTU:
Przeznaczenie:
- Wewnątrz
- Na zewnątrz
Powierzchnia:
- Pionowa
Materiał:
- Beton
- Kamień naturalny
- Tynki / powłoki malarskie
- Beton Architektoniczny
- Piaskowiec
- Wapień
- Kamień dekoracyjny (gips)
Zakres ochrony:
- Przed wodą
Wykończenie:
- Powierzchnia niepolerowana
Wygląd po impregnacji:
- Bez zmian