SOPRO DSF 523 Folia w płynie elastyczna zaprawa uszczelniająca 1K 20kg
Opis
SOPRO DSF 523 Folia w płynie elastyczna zaprawa uszczelniająca 1K
Pojemność: 20kg
SOPRO DSF 523 Jednoskładnik
Jednoskładnikowa, cementowa zaprawa uszczelniająca do wytwarzania elastycznych powłok nieprzepuszczających wody i mostkujących pęknięcia. Do stosowania pod okładziny i wykładziny z płytek ceramicznych w pomieszczeniach mokrych (łazienkach, natryskach, pralniach, kuchniach), w basenach kąpielowych, na balkonach i tarasach. Również pod deski tarasowe i płyty na podkładkach dystansowych, w podziemnych częściach budynku i zbiornikach na wodę użytkową.
- Paroprzepuszczalna
- Odporna na działanie promieni UV
- Czas schnięcia: ok. 4 godziny na warstwę
- Możliwość chodzenia: po ok. 5-6 godzinach
- Czas użycia: ok 2 godziny
- Do nanoszenia wałkiem, szpachlą, do malowania i natryskiwania
Zastosowanie
Uszczelnienie zespolone w pomieszczeniach (np. natryski, węzły sanitarne, toalety) do zastosowań zgodnie z normą DIN 18534 w klasie oddziaływania wody W0-I „niskie”, W1-I „umiarkowane”, W2-I „wysokie” i W3-I „bardzo wysokie”, przeznaczonych do wykończenia okładzinami ceramicznymi i kamiennymi (odpowiada klasie obciążenia wodą A i A0 zgodnie z listą uregulowań niemieckiego nadzoru budowlanego oraz wytycznych ZDB). Do wytwarzania uszczelnień zespolonych od wewnątrz zbiorników wody użytkowej i niecek (np. basenów kąpielowych) zgodnie z normą DIN 18535 cz. 3 w klasie oddziaływania wody W1-B „Do 4 m wysokości słupa wody” (odpowiada klasie obciążenia B zgodnie z wytycznymi ZDB). Do wykonania uszczelnienia balkonów i tarasów zgodnie z normą DIN 18531 cz. 5 (odpowiada klasie obciążenia B0 zgodnie z wytycznymi ZDB). Przy renowacji istniejących, nośnych i trwałych okładzin z płytek ceramicznych na balkonach i tarasach. Jako uszczelnienie na tarasach pod deski tarasowe i drewniane, pod płyty na podkładkach dystansowych. Do wytwarzania elastycznych, mostkujących rysy powłok uszczelniających, zabezpieczających powierzchnię elementów budowlanych i budowli, odpornych na parcie negatywne.
Zalecane podłoża
- Mineralne podłoża z betonu, betonu lekkiego, betonu komórkowego, tynków cementowych i cementowowapiennych, płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych i płyt cementowych, tynków wykonanych ze spoiw tynkarskich i murarskich;
- mur o pełnych spoinach i równej powierzchni (nie stosować do muru mieszanego);
- jastrychy cementowe, anhydrytowe, suche;
- suche płyty budowlane wiązane cementem;
- podłoża metalowe; stare okładziny ceramiczne;
- podłogi ogrzewane; maty i taśmy uszczelniające Sopro oraz uformowane z niej elementy systemowe Sopro
Proporcje mieszania
Nanoszenie przez:
- malowanie: 5,8-6,2 l wody
- szpachlowanie: 5,0-5,6 l wody
- natryskiwanie: 7,4-8,0 l wody
Czas dojrzewania
3-5 minut
Czas użycia
Ok. 2 godziny; związanej zaprawy nie należy uzdatniać do ponownego użycia przez dodanie wody lub zmieszanie ze świeżą zaprawą.
Czas schnięcia
Ok. 4 godziny na jedną warstwę
Odporność na działanie wody pod ciśnieniem
Po ok. 7 dniach
Możliwość chodzenia
Po 5-6 godzinach.
Możliwość układania płytek
Po ok. 6 godzinach
Możliwość obciążania
Po ok. 7 dniach.
Temperatura stosowania
Od +5°C do maks. +25°C (podłoże, materiał, powietrze)
Sposób użycia
Do czystego pojemnika, w zależności od sposobu nanoszenia, wlać odpowiednią ilość wody, od 5,2 - 8,0 l i wymieszać mechanicznie z 20 kg zaprawy uszczelniającej Sopro DSF® 523 (odpowiednio 1,0 - 1,6 l na 4 kg opakowanie), aż do uzyskania jednolitej, bez grudek, masy. Po upływie czasu dojrzewania, 3-5 minutach, ponownie dokładnie wymieszać. Zaprawa uszczelniająca Sopro DSF® 523 nakładana jest na całą powierzchnię w co najmniej dwóch cyklach pracy (grubość warstw w tabeli powyżej) na matowo-wilgotne lub zagruntowane podłoże metodą szpachlowania lub malowania. Druga warstwa uszczelnienia może być nakładana po osiągnięciu przez pierwszą warstwę wystarczającej wytrzymałości, umożliwiającej chodzenie bez powodowania uszkodzeń. Sopro DSF® 523 może być również nanoszone metodą natryskową, np. urządzeniem PC 830 PlastCoat firmy Wagner. W przypadku podłoży krytycznych (np. mur) dla zwiększenia mostkowania rys w pierwszą warstwę uszczelnienia można wkleić siatkę zbrojącą (np. Sopro KDA 662 lub Sopro PG-X 1188). Najpierw należy uszczelnić naroża i przejścia między ścianą i podłogą przy pomocy systemowych taśm i narożników uszczelniających Sopro. Przy istniejących przejściach rur zastosować uszczelki ścienne lub podłogowe Sopro. Taśmy i uformowane elementy uszczelniające Sopro ułożyć w warstwie odpowiedniego kleju i docisnąć tak, aby klej rozprowadzić na boki. Nierówności i pofałdowania można wygładzić przy pomocy pacy gładkiej.
W obszarach podwodnych zalecane jest nakładanie zaprawy uszczelniającej w trzech warstwach (min. grubość suchej powłoki 2,5 mm). Próba wodna niecki basenu kąpielowego może być przeprowadzona najwcześniej po 14 dniach od zakończenia prac uszczelniających z użyciem zaprawy DSF® 523. Po wykonaniu próby, po opróżnieniu niecki basenowej należy odczekać 3 dni, zanim wizualnie będzie można skontrolować przeschnięte uszczelnienie oraz dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu i osadów. Następnie można rozpocząć prace okładzinowe. Wymaganą grubość warstwy dla odpowiedniego obszaru zastosowania można przyjąć na podstawie poz. „Grubości warstw/zużycie”. Powierzchnia obrobiona Sopro DSF® 523 nadaje się również do malowania i tynkowania. Do tynkowania większych powierzchni (> 1 m2) na całkowicie przeschnięte uszczelnienie należy najpierw nanieść warstwę grzebieniową zaprawy klejowej (np. No.1 400 extra). Po utwardzeniu warstwy kleju powierzchnię można otynkować, stosując zaprawę tynkarską z grupy P II lub P III (w zależności od sposobu zastosowania i informacji producenta). Mniejsze obszary (< 1 m2) można tynkować bez wykonania warstwy grzebieniowej.
W obszarach podwodnych należy szczególną uwagę zwracać na to, aby do uszczelniania szczelin dylatacyjnych
używać tylko całych taśm uszczelniających (unikać łączenia kawałków taśmy).